رباتیک چیست ؟

ربات ها عموما به ساخته های مکانیکی اطلاق می شود که توسط انسان ها الگوبرداری و ساخته شده اند تا انجام بسیاری از کارها که ممکن است برای انسان ها خطر آفرین و یا سخت باشد را انجام دهند . حرکت ربات ها برنامه ریزی شده ، سنجیده و کنترل شده است و در مدل های پیشرفته ، عامل آنها تحت تاثیر برنامه نویسی و هوشمند سازی است. آنها می توانند حتی بدون دخالت انسان و با توجه به برنامه ریزی انجام شده وظایف خود را در شرایط و محیط های مختلف که برای آن ایجاد شده اند کارهای خود را انجام دهند.

رباتیک امروز کاربردهای گوناگون و پیچیده ای را داراست و اغلب می توانند کارهای پیچیده و سخت را که انسان ها قادر به انجام آن نیستند را به صورت دقیق و برنامه ریزی شده مطابق با دستور العمل تعریف شده در آنها به انجام رسانند.

تاثیرات بلند مدت و کوتاه مدت آموزش رباتیک چیست؟

تاثیرات کوتاه مدت مانند: علاقه مندی بیشتر به درس، افزایش خلاقیت، تقویت ماهیچه های ریز و درشت دست، شور و اشتیاق در انجام کارهای عملی، شرکت در مسابقات و کسب عناوین برتر در سطح مدرسه، شهر، استان و کشور و سرگرمی، گذراندن اوقات فراغت با یک کلاس علمی و عملی و در عین حال جذاب برای دانش پژوهان و …

  • علاقه مندی به درس – آموزش رباتیک
  • کسب عناوین و رتبه های برتر – آموزش رباتیک

تاثیرات بلند مدت مانند: این تاثیرات در مدت زمان خیلی کوتاه در شخص دیده نمی شوند و نیاز به زمان دارند؛ برای مثال: افزایش اعتماد به نفس که با شرکت در کلاس ها و مسابقات در دانش پژوه ایجاد می گردد، و یا ثبت اختراع و شرکت در جشنواره هایی چون جشنواره جابربن حیان و جشنواره خوارزمی.

آیا رباتیک به درس فرزندم ضربه نمی زند؟

در جواب باید بگویم که در واقع کلاس های رباتیک محلی برای آموزش عملی مفاهیم علمی دروسی مانند علوم، کار و فن آوری و همچنین فیزیک است.

وقتی دانش پژوه کاربردِ مفاهیم بیان شده در دروس مدرسه را در عمل می بیند با علاقه بیشتری به درس توجه می کند.

تجربه ثابت کرده که اکثر دانش آموزانی که در کلاس رباتیک شرکت کرده اند پیشرفت چشمگیری در دروس متخلف از جمله ریاضی و علوم داشته اند.

آینده علم رباتیک چگونه خواهد بود؟

با توجه به علاقه ذاتی انسان ها به اتوماتیک سازی و راحت تر کردن کار های خود در صنایع و زندگی روزمره نیاز به علم رباتیک روز به روز بیشتر و متخصصین این علم از جایگاه بهتری برخوردار می شوند.

ربات ها به انجام کارهای خطرناک، تکراری، پر هزینه و دقیق ادامه می‌دهند تا انسان‌ها را از انجام آن‌ها باز دارند.

ربات جاروبرقی – علم رباتیک یک روز فرا می رسد که در هر خانه ای یک ربات انسان نما و همه کاره وجود داشته باشد و در صنایع و کشاورزی و … دیگر به انسان نیاز نباشد و انسان در آن فقط تفریح و تولید علم کند.

پس با این وجود آینده روشنی برای متخصصین این رشته شاهد خواهیم بود و کلاس های رباتیک علاوه بر جذابیت فوق العاده یکی از بهترین گزینه ها برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان است و همچنین آینده شغلی درخشانی در انتظارشان خواهد بود.

آیا رباتیک رشته دانشگاهی هم دارد؟

رباتیک از سه علم مکانیک، الکترونیک و برنامه نویسی تشکیل شده است هر یک از این علوم به عنوان یک رشته دانشگاهی با تعداد زیادی زیر شاخه در دانشگاه های کشور دانشجو می پذیرند.

همچنین رشته های دیگری چون مکاترونیک، رباتیک و هوش مصنوعی هم چند سالی است که در دانشگاه های ایران دانشجو می پذیرند.

دانش پژوه درصورت علاقه می توانددر یکی از این رشته های دانشگاهی ادامه تحصیل دهد و در آینده از جایگاه شغلی بسیار مناسبی برخوردار شود.

دیدگاهتان را بنویسید